کاشت ایمپلنت دندان

write papers for money

ایمپلنت دندان

از هزاران سال پیش بشر در فکر جایگزینی دندانهای از دست رفته بوده است. روشهای گوناگون با مواد مختلف امتحان گردید تا بالاخره دکتر Branemark سوئدی موفق گردید ایمپلنتی (implant) از جنس تیتانیوم را بعنوان پایه جایگزین کننده ریشه بصورت علمی عرضه کند. از آن به بعد تمام پیشرفتهای علم معطوف به فرم ایمپلنت و سطح ایمپلنت گردید تا بیشترین موفقیت دراز مدت را داشته باشد. تا چند سال پیش ایمپلنت یک عمل لوکس برای افراد خاص به حساب می آمد و تعداد کمی از دندانپزشکان این عمل را انجام می دادند ولی امروزه با گسترش علم و ساده تر شدن روند کاشت دندان و برگزاری گسترده تر کلاسهای آموزش ایمپلنت ، این معجزه دندانپزشکی در دسترس همگان قرار دارد.

ایمپلنت (implant) دندانی چیست ؟

reflection essay


ایمپلنت دندانی قطعه ای از فلز تیتانیوم است که اغلب به شکل ریشه دندان می باشد و داخل استخوان فک قرار داده میشود . ایمپلنت دندانی بعنوان پایه ای جهت قرار دادن پروتز روی آن استفاده می شود و باز سازی تاج دندانهای از دست رفته با استفاده از این پایه ایمپلنت مقدور می گردد.

چه افرادی برای کاشت ایمپلنت دندان مناسب نیستند :


_افراد که سیگاری هستند.
_اشخاصی که به بیماری های خود ایمنی دچار هستند یا  داروهایی مصرف می کنند که این شرایط را برایشان ایجاد می کند .
_اشخاصی که از روش پرتو درمانی در ناحیه سر و گردن استفاده کرده اند.
_افراد دیابتی که،دیابتشان تحت کنترل نیست.

چه کسانی کاندید ایمپلنت هستند ؟


افرادی که به هر علتی دندان از دست داده باشند کاندید ایمپلنت دندان هستند. ایمپلنت جهت جایگزینی دندان تا بازسازی همه دندانها را در بر می گیرد. در مورد از دست دادن یک یا چند دندان دیگر نیازی به تراش دندانهای مجاور بعنوان پایه پروتز نیست. ایمپلنت داخل استخوان قرار می گیرد و روکش روی همان ایمپلنت بدون اتکاء به دندانهای مجاور قرار داده می شود.

در مورد بیمارانی که دندانهای زیاد یا همه دندانها را از دست داده باشند با قرار دادن چند ایمپلنت در فک آنها و استفاده از آنها بعنوان پایه می توان پروتز متکی بر ایمپلنت جهت جایگزینی دندان های از دست رفته قرار داد. در مورد بیماران کاملأ بی دندان می توان با قرار دادن حداقل دو ایمپلنت در هر فک پروتزی متحرک ولی محکم و بدون لغزش و لقی در اختیار بیمار قرار داد. حتی در مورد بیماران بی دندان که در حال استفاده از پروتز متحرک هستند می توان با قرار دادن دو پایه ایمپلنت در فک آنها همان پروتز را با کمترین هزینه کاملأ محکم و باثبات کرد.

جنس ایمپلنت های دندانی چیست؟ اجزاء تشکیل دهنده ایمپلنت های دندانی کدامند؟


ایمپلنت های دندانی از جنس فلزات مختلف و حتی سرامیک ها هستند ولی اغلب ایمپلنت های دندانی از جنس تیتانیوم هستند. ایمپلنت های دندانی از دو جزءاصلی تشکیل شده اند: فیکسچر و اباتمنت .
فیکسچر ایمپلمت داخل استخوان قرار دارد و قسمت اباتمنت ایمپلنت روی آن قرار می گیرد و نهایتا روکش چینی با فرم دندان روی آن قرار داده می شود.

انواع ایمپلنت دندان


ایمپلنت بر دو نوع تک مرحله ای و دو مرحله تقسیم می شود.شرکت های مختلفی مواد و اجزاء ایمپلنت را تولید می کنند،که با توجه به متریال آن مناسب برای افراد مختلف است.که تشخیص آن بر عهده دندانپزشک شما است.

عوارض جراحی ایمپلنت چیست؟


پس از جراحی ایمپلنت بسته به مدت زمان کیفیت استخوان و واکنش های بافتی بیمار، مقداری درد و تورم در ناحیه جراحی ایمپلنت قابل پیش بینی است که در صورت لزوم جراح دندانپزشک قبل و بعد از عمل کاشت ایمپلنت با تجویز دارو آنرا به حداقل می رساند.

هزینه انجام ایمپلنت چقدر است؟


هزینه انجام ایمپلنت در بسیاری موارد با انجام درمانهای سنتی تفاوت چندانی ندارد . فاکتورهای تعیین کننده هزینه خود ایمپلنت ، دستمزد جراح دندانپزشک، هزینه مواد مصرفی اضافی در صورت لزوم (پودرپیوند استخوان) و هزینه لابراتواری می باشد، که البته بهتر است قبل از انجام عمل ایمپلنت بطور شفاف هزینه مربوط به ایمپلنت مورد توافق قرار گیرد.

مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت دندان


جراحی ایمپلنت دندان هم مانند هر جراحی پزشکی نیاز به مراقبت دارد،موارد مهم را خلاصه بیان شده است:

۱_بعد از رفع بی حسی دچار درد خواهید شد ، مسکن های تجویز شده دندانپزشکتان را مصرف کنید.دیگر دارو های تجویز شده را هم به طور منظم مصرف کنید.

۲_بعد از جراحی بین ۳ تا ۴ ساعت مایعات و یا هر نوع خوراکی مصرف نشود.

۳_تا زمانی که بخیه در دهان شما است از استعمال دخانیات خودداری کنید ، به دلیل اینکه حرارت و دود روند ترمیم را مختل می کند .

۴_تا دو روز بعد از جراحی از انجام فعالیت های سنگین بدنی خودداری کنید .

۵_بطور مرتب از دهانشویه تجویز شده توسط پزشکتان استفاده کنید .